Krzysztof Kochański, urodzony 18 października 1958 roku w Szubinie, jest uznawanym w Polsce pisarzem, który specjalizuje się w gatunkach literackich takich jak fantasy oraz science fiction.
W ciągu swojej kariery, od roku 2020, autor postanowił poszerzyć swoje horyzonty twórcze, zaczynając pisać także literaturę dziecięcą.
Życiorys
W 1982 roku Krzysztof Kochański ukończył Wyższą Szkołę Inżynierską w Koszalinie, co stanowi początek jego kariery zawodowej. Od 1985 roku związał się z branżą komputerową i informatyką, a obecnie mieszka w Słupsku.
Jego przygoda literacka rozpoczęła się w 1979 roku, kiedy to zadebiutował opowiadaniem „Nie oszukasz czasu”, które ukazało się w czasopiśmie „Na przełaj”. Wkrótce jego twórczość zaczęła być dostrzegana przez szersze grono odbiorców. W 1984 roku jego opowiadanie „Zabójca czarownic” zyskało wyróżnienie redakcji czasopisma „Fantastyka”. Ten sukces otworzył mu drogę do dalszego rozwijania kariery literackiej.
W tym samym roku Krzysztof otrzymał nagrodę „Młodego Technika” za najlepsze opowiadanie science fiction publikowane w prasie ogólnopolskiej. Kolejne osiągnięcia to m.in. II miejsce w II ogólnopolskim konkursie literackim na opowiadanie o tematyce współczesnej 2003 za utwór „Alchemia”. Nagrody czytelników „Nowej Fantastyki” przyznano mu za opowiadanie „Interesy nie idą dobrze” w 2005 roku oraz za „Z popiołów” w 2009 roku, a także III nagrodę w II edycji Ogólnopolskiego Turnieju Satyrycznego im. Aleksandra hr. Fredry – „Fredrowanie – 2013” za tekst „Toyota Corolla”.
Krzysztof Kochański jest również autorem sztuki teatralnej „Kasa pancerna”, która zdobyła rekomendację w konkursie dramatycznym dla Teatroteki, zorganizowanym przez ZAiKS oraz Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w grudniu 2018 roku. Jego prace zostały przetłumaczone na wiele języków, w tym węgierski, rosyjski, litewski i niemiecki. W 1997 roku w Czechach opublikowano poszerzone wydanie jego zbioru „Zabójca czarownic” (Lovec čarodĕjnic).
Warto także wspomnieć, że debiutem literackim Kochańskiego dla młodszej grupy odbiorców była książka „Selfie ze stolemem”, która ukazała się w 2020 roku. Utwór ten zdobył I nagrodę w kategorii wiekowej 6–10 lat, w ramach V Jubileuszowego Konkursu im. Astrid Lindgren, organizowanego przez Fundację ABCXXI – Cała Polska Czyta Dzieciom.
Twórczość
Zbiory opowiadań
Krzysztof Kochański to autor, który w swojej twórczości zaprezentował różnorodne zbiory opowiadań. W 1986 roku w serii Fantom wydawnictwa Alma-Press opublikował niezwykle interesujący tytuł: Zabójca czarownic. W skład tego zbioru weszły takie utwory jak Zabójca czarownic, Kabała, Łyżwiarz, czy Czciciel Słowa.
Następnie, w roku 2009, autor powrócił z kolejnym zestawem opowiadań pod tym samym tytułem: Zabójca czarownic, w skład którego weszły następujące historie:
- Zabójca czarownic,
- Łyżwiarz,
- Sen o potędze,
- Rex i wyścigi psów czterokołowych,
- D.L.Net,
- Interesy nie idą dobrze,
- Dom spotyka chłopca,
- Naletnik, Wąż Ognisty.
To jeszcze nie koniec! W 2009 roku publikacją Drzwi do piekła zaskoczył swoich czytelników kolejnym zestawem opowiadań, w którego skład weszły:
- Śmierć trolla,
- Alchemia,
- Halloween w obcym kraju,
- Powrót do raju,
- Drzwi do piekła,
- Sto dziewięćdziesiąt zapałek,
- Stypa ze strachem na wróble w tle,
- Zły człowiek,
- Nie wolno wchodzić do łazienki,
- Pod choinką,
- PP Hades,
- Martwy mężczyzna,
- VampiR,
- Dzieciaki.
W 2017 roku na fanów czekała kolejna niespodzianka. Autor przygotował zbiór opowiadań o tytule Europa po deszczu, który zawierał:
- Centuriańskie bomby,
- Z popiołów,
- Zagajnik,
- Europa po deszczu,
- Sąd Ostateczny: Ucieczka,
- Pluton egzekucyjny,
- Muzykanci według Picassa,
- Tamara w rezerwacie,
- Parowy Hycel,
- ZOM-BI.
Powieści
W dorobku Krzysztofa Kochańskiego znalazły się również powieści, które przyciągnęły uwagę wielu czytelników. W 2002 roku zadebiutował z książką Mageot, zaliczaną do gatunku fantasy. W kolejnych latach, w 2003, wydał Baszta czarownic, która wpisuje się w nurt urban fantasy.
Twórczość dla dzieci
Ale to nie wszystko! Autor postanowił także zająć się literaturą dziecięcą. W 2020 roku zadebiutował z tytułem Selfie ze stolemem, a w 2021 roku ukazała się książka Wszyscy jesteśmy kosmitami. Najnowszym dziełem, które właśnie znajduje się na horyzoncie, jest Upiór w szkole, planowana na rok 2024.
Przypisy
- Upiór w szkole [online], Wydawnictwo Literatura [dostęp 13.05.2024 r.]
- a b DynamiteD. Studio DynamiteD., Selfie ze stolemem [online], Wydawnictwo Literatura [dostęp 01.01.2023 r.]
- DynamiteD. Studio DynamiteD., Wszyscy jesteśmy kosmitami [online], Wydawnictwo Literatura [dostęp 01.01.2023 r.]
- Protokół i krótka relacja – 2013. [w:] Fredrowanie [online]. [dostęp 07.09.2013 r.]
- Krzysztof Kochański – ZABÓJCA CZAROWNIC. [w:] Agencja Wydawnicza RUNA [online]. [dostęp 10.12.2010 r.]
- Krzysztof Kochański – DRZWI DO PIEKŁA. [w:] Agencja Wydawnicza RUNA [online]. [dostęp 10.12.2010 r.]
- Krzysztof Kochański. [w:] Agencja Wydawnicza RUNA [online]. [dostęp 10.12.2010 r.]
- Europa po deszczu, Solaris 2017.
Oceń: Krzysztof Kochański