Ryszard Musielak


Ryszard Józef Musielak, urodzony 6 sierpnia 1950 roku w Szubinie, to znany polski inżynier elektronik. W swoją działalność zawodową wplótł także ważną rolę w ruchu opozycyjnym w Polsce, stając się jednym z kluczowych twórców oraz liderów toruńskiej podziemnej „Solidarności”.

W latach 1989–1991 pełnił funkcję przewodniczącego Zarządu Regionu Toruńskiego „Solidarności”, co podkreśla jego zaangażowanie w sprawy społeczne oraz polityczne kraju w okresie transformacji. Dziś, Ryszard Musielak pozostaje aktywny w życiu publicznym jako jeden z liderów kujawsko-pomorskiego oddziału Komitetu Obrony Demokracji, co świadczy o jego ciągłym zaangażowaniu w obronę wartości demokratycznych.

Działalność publiczna

Działalność publiczna Ryszarda Musielaka rozpoczęła się w roku 1980, kiedy zaangażował się w opozycję. W tym czasie, po wybuchu strajków na Wybrzeżu, stanął na czele komitetu założycielskiego NSZZ „Solidarność” w zakładzie Toral, co doprowadziło do jego późniejszego objęcia stanowiska przewodniczącego Komisji Zakładowej. Dodatkowo, został wybrany do Zarządu Regionu Toruńskiego „Solidarności”, gdzie kierował zespołem odpowiedzialnym za informacje oraz kontakty między komisjami zakładowymi.

Rok 1981 okazał się przełomowy, gdyż w czasie stanu wojennego został internowany, a przez rok przebywał w więzieniach – najpierw w Potulicach, a następnie w Strzebielinku. W okresie do 1988 był kilkukrotnie zatrzymywany przez Służbę Bezpieczeństwa na 48 godzin.

W grudniu 1982 roku, po odzyskaniu wolności, objął funkcję wiceprzewodniczącego, a w 1984 roku stał na czele tajnych struktur „Solidarności” (Regionalna Komisja Wykonawcza). W latach 1984–1986 aktywnie uczestniczył w pracach TKK, które było podziemnym kierownictwem „Solidarności” w Polsce. W ramach podziemnej „Solidarności” zajmował się między innymi kolportażem niezależnej prasy oraz był redaktorem Toruńskiego Informatora Solidarności – lokalnego pisma opozycji. Oprócz tego redagował i drukował niezależne pismo „Refleksy” oraz kierował wydawnictwem podziemnym „Wolne słowo”. Współpracował również z innymi prominentnymi działaczami, takimi jak Antoni Stawikowski, Andrzej Tyc, Stanisław Dembiński czy Jarosław Zaremba, w ramach Tajnego Konwentu Doradców Regionu, który działał jako ciało konsultacyjne.

Po przemianach politycznych w 1989 roku, Ryszard Musielak został wybrany przewodniczącym Zarządu Regionu toruńskiej „Solidarności”, pełniąc tę rolę do 1991 roku. W swoim działaniu opowiadał się za nieangażowaniem związku w bieżącą politykę. Jako jedyny przewodniczący, publicznie sprzeciwił się odebraniu „Gazecie Wyborczej” znaczka „Solidarności”.

Po roku 1991 postanowił wycofać się z życia publicznego, a po kilku latach zrezygnował z członkostwa w NSZZ „Solidarność”. W 2000 roku założył własną firmę elektroniczną pod nazwą „Serwis Techniczny Ryszard Musielak”. Jako członek toruńskiego klubu Rotary, w 2016 roku przystąpił do Komitetu Obrony Demokracji. 22 stycznia 2017 roku zasiadał w sądzie koleżeńskim Regionu Kujawsko-Pomorskiego KOD.

Musielak jest sygnatariuszem listu otwartego uczestników Sierpnia 80, który dotyczył protestów pro-choice w Polsce w październiku 2020 roku. W uznaniu za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce oraz za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej, otrzymał w 2009 roku Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Wcześniej zdobił go Złoty Krzyż Zasługi, Medal Marszałka Województwa „Unitas Durant Palatinatus”, a także odznaki „Zasłużony Działacz Kultury” oraz „Za zasługi dla ochrony zdrowia”.

Przypisy

  1. Wyborcza.pl [online], pl/7,162657,26461746,uczestnicy-sierpnia-1980-wierzymy-ze-idee-pazdziernika-2020.html#S.8-K.C-P.1-B.8-L.2.zw [dostęp 25.04.2024 r.]
  2. Wybory KOD 2017 – Komitet Obrony Demokracji. ruchkod.pl.
  3. Lista internowanych | Strzebielinek [online], www.strzebielinek.pl [dostęp 09.07.2020 r.]
  4. Obchody rocznicy stanu wojennego w Toruniu. prezydent.pl, 12.12.2009 r.

Oceń: Ryszard Musielak

Średnia ocena:4.78 Liczba ocen:8